Jak se připravit na agility závody?
Agility je v dnešní době asi nejoblíbenějším psím sportem. Závody se dělí na dva druhy. Oficiální, které musí splňovat podmínky klubu a musí zde být oficiální rozhodčí a ty neoficiální.
Dnes vám přiblížíme, jak vypadají neoficiální agility závody, a během pár minut se dozvíte, proč začít s neoficiálními závody a jak se na ně připravit.
Neoficiální závody agility mají dvě výhody. Zaprvé, na menších závodech panuje velmi přátelská atmosféra a zadruhé - jsou ideálním tréninkem, pokud si chceme vyzkoušet oficiální závody. Jsou ale i lidé, kteří celý život závodí jen na neoficiálních závodech, a je to naprosto v pořádku. Každý musí vzít tento sport po svém.
Hlavně v pohodě
Základní pravidlo je žádný stres. O nic nejde. Když se výsledek nepovede, není to konec světa. Je třeba brát závody s nadhledem a poučit se ze svých chyb. Pes z nás emoce cítí a je zbytečné mu závody znepříjemňovat. Doporučila bych vám s sebou na závody nosit naše CBD kapičky, které zmírňují stres psa a zlepšují jeho soustředění na závod. Více o účincích se dočtete ZDE. Naše nálada a chování bude velmi důležitá, a proto si pamatujte, že hlavní motivací jezdit na závody, by mělo být si je užít. Když se povede umístění, je to super plus.
Pokud mají závody speciální podmínky, vždy je najdete v propozicích. Pamatujte, že neoficiální závody nemají daná pravidla. To znamená, že si je každý pořadatel určuje sám. Proto je bodování často mírnější a lidé jsou zde uvolněnější. Diskvalifikaci v začátečnících prostě nedostanete jen tak…
Jak závod probíhá
Průběh závodů je velmi jednoduchý. Po příjezdu se stačí nahlásit při prezenci, kde se kontroluje účast týmu a očkování psa. Poté už jen čekáte na svůj běh. Na každý parkur dostanete vymezený čas na prohlídku parkuru bez psa. Seznámíte se tak s trasou běhu. Parkury pro začátečníky bývají jednoduché a málokdy jsou jiné překážky než skočky a tunely. Pokud se objeví překážka, kterou nemáte zmáknutou, nikdo vám hlavu neutrhne. Klidně se můžete s pořadateli rovnou dohodnout, že konkrétní překážku schválně vynecháte i kdybyste měli dostat diskvalifikaci. Stačí si tedy sehnat pohodovou partu, dobrou náladu a užít si den ve skvělé atmosféře. Vše berte čistě jako trénink a zábavu. Sama jsem se několikrát na parkuru přerazila a doteď to beru jako vtipnou vzpomínku.
Co vzít s sebou
Pes by měl mít s sebou nejlépe klec nebo kenelku, kde si může v klidu odpočinout. Není to ale nezbytnost a vždy vám postačí obojek a vodítko. Nesmíme ale zapomenout na dostatek pitné vody, především v letních dnech. Je potřeba myslet na to, že budeme na závodech většinu dne čekat. V začátečnících můžete vybíhat s pamlsky nebo hračkou. Osobně jsem vždy raději nechala psa doběhnout a odměnu dala až po běhu. Pokud však s tímto máte problémy, tak můžete mít motivaci s sebou.
Vždy je dobré mít ty správné odměny a tou mohou být naše Dogule, které psíkům voní i chutnají, ale zároveň se nedrolí, takže s nimi na závodech nebude problém. Neuškodí si s sebou vzít také pro sebe skládací židličku, nebo deku, abychom celý den neseděli na zemi. Krom psa myslete i na svůj pitný režim v horkých dnech, protože pes není jediný, kdo běhá.
Agility je práce na nás jako týmu. Nevyčítejte nic zbytečně psovi a nečekejte, že během pár měsíců budete běhat dokonale. Dejte tomu čas, učte se, trénujte a on ten výsledek časem přijde. Přeju vám hodně štěstí a zábavy na závodech!